With the 2021 awards season in full swing, the 26th Annual Critics Choice Awards honoring the best and brightest in film and television on Sunday

This year’s ceremony is a hybrid personal / virtual show where presenter Taye Diggs and some of the presenters film from a stage in Los Angeles while nominees from various locations around the world (such as Emmy and Golden Globe nominees) occur remotely)

Netflix received 46 film nominations and, along with the 26 TV nods announced last month, the total number of streamers comes to 72 – most for any studio or network A24 was the second most nominated film studio at 14, and Amazon Studios ranked with 13 just behind In film and television, HBO was the second most nominated at 24, and Amazon Studios got 18 overall

“Mank”, an exam by Citizen Kane co-writer Herman Mankiewicz, led the field with 12 nominations including Best Picture, Director, Actor for Gary Oldman and Supporting Actress for Amanda Seyfried ” The Crown “and” Ozark “led the field with six nouns each

Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) Best Supporting Actress: Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) Best Supporting Actress in a Drama Series: Gillian Anderson, “The Crown” (Netflix ) Best Supporting Actor in a Drama Series: Michael K Williams, “Lovecraft Country” (HBO) Best Supporting Actor in a Movie for TV or Limited Series: Donald Sutherland, “The Undoing” (HBO) Best Supporting Actress in a Movie for TV or Limited Series: Uzo Aduba, “Mrs America ”(FX) Best Young Actor or Actress: Alan S Kim, “Minari” (A24) Best Actor in a Drama Series: Josh O’Connor, “The Crown” (Netflix) Best Actress in a Drama Series: Emma Corrin – “The Crown” (Netflix) Best Actress All In One Film for TV or Limited Series: Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix) Best Actor in a Film for TV or Limited Series: John Boyega – “Little Ax” (Amazon Prime Video) Best Comedy: “Palm Springs” (Hulu / Neon) Best Comedy Special: “Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill” (Netflix) & “Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix) Best Acting Ensemble: “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) Best Support Actor in a Comedy Series: Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (Pop-TV) Best Supporting Actress in a Comedy Series: Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus) Best Actor in a Comedy Series: Jason Sudeikis , “Ted Lasso” (Apple TV Plus) Best Actress in a Comedy Series: Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” (Pop-TV) Best Comedy Series: “Ted Lasso” (Apple TV Plus) Best Drama Series: “The Crown” (Netf lix) Best Talk Show: “Late Night with Seth Meyers” (NBC) Best limited series: “The Queen’s Gambit” (Netflix) #SeeHer Award: ZendayaBest film for television: “Hamilton” (Disney Plus) Best short-form series: “Better to call Saul: Ethics training with Kim Wexler” (AMC) Best song : “One Night in Miami” (Amazon Studios) – “Speak Now” Best: Director: Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) Best Cinematography: “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards Best Editing: “Sound of Metal “(Amazon Studios) – Mikkel EG Nielsen & “The Trial of Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten * TIE * Best visual effects: “Tenet” (Warner Bros) Best hair and make-up: “Ma Rainey’s black ass” (Netflix) Best costume design: ” Ma Rainey’s Black Butt “(Netflix) – Ann Roth Best Production Design:” Mank “(Netflix) – Donald Graham Burt (Production Designer), Jan Pascale (Set Designer) Best Actor: Chadwick Boseman,” Ma Rainey’s Black Butt “(Netflix) Best Original Screenplay: “Promising young woman” (focus functions) Best adapted screenplay: “Nomadland” (searchlight images) Best foreign language film: “Minari” (A24) Best original score: “Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross Best actress: Carey Mulligan , “Promising young woman” (focus features) Best image: “Nomadland” (searchlight images)

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Ass” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“News of the World” (Universal Pictures) “Nomadland” (Searchlight Pictures) – WINNER
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising young woman” (focus features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of Chicago 7” (Netflix)

Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of Chicago 7” (Netflix) Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) – WINNER

Ben Affleck, “The Way Back” (Warner Bros)
Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios) Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – WINNER
Tom Hanks, “World News” (Universal Pictures)
Anthony Hopkins, “The Father” (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman, “Mank” (Netflix)
Steven Yeun, “Minari” (A24)

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Butt” (Netflix)
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday ”(Hulu)
Sidney Flanigan, “Never Seldom Sometimes Always” (focus functions)
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand, “Nomadland” (searchlight images) Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (focus features) – WINNER
Zendaya, “Malcolm & Marie” (Netflix)

Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen, “The Trial of Chicago 7” (Netflix) Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) – WINNER
Bill Murray, “On the Rocks” (A24 / Apple TV Plus)
Leslie Odom Jr, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci, “Sound of Metal” (Amazon Studios)

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Movie Film” (Amazon Studios) – WINNER
Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Glenn Close, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman, “The Father” (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)

Ryder Allen, “Palmer” (Apple TV Plus)
Ibrahima Gueye, “Life Ahead” (Netflix) Alan Kim, “Minari” (A24) – WINNER
Talia Ryder, “Never Seldom Sometimes Always” (focus functions)
Caoilinn Springall, “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
“Ma Rainey’s Black Ass” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios) “The Trial of Chicago 7” (Netflix) – WINNER

“Mank” (Netflix) – Jack Fincher
“Minari” (A24) – Lee Isaac Chung
“Never Seldom Sometimes Always” (Focus Features) – Eliza Hittman “Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell – WINNER
“Sound of Metal” (Amazon Studios) – Darius Marder, Abraham Marder
“The Trial of Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

“The Father” (Sony Pictures Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller
“First Cow” (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
“Ma Rainey’s Black Ass” (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson
“News of the World” (Universal Pictures) – Luke Davies, Paul Greengrass “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao – WINNER
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

“Emma” (focus features) – Kave Quinn, Stella Fox
“Ma Rainey’s Black Butt” (Netflix) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton “Mank” (Netflix) – Donald Graham Burt, Jan Pascale – WINNER
“World News” (Universal Pictures) – David Crank, Elizabeth Keenan
“The Personal Story of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
“Teaching” (Warner Bros) – Nathan Crowley, Kathy Lucas

“Da 5 Bloods” (Netflix) – Newton Thomas Sigel
“First cow” (A24) – Christopher Blauvelt
“Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
“Minari” (A24) – Lachlan Milne
“News of the World” (Universal Pictures) – Dariusz Wolski “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards – WINNER
“Teaching” (Warner Bros) – Hoyte Van Hoytema

“Emma” (Focus Features) – Alexandra Byrne “Ma Rainey’s Black Butt” (Netflix) – Ann Roth – WINNER
“Mank” (Netflix) – Trish Summerville
“Mulan” (Walt Disney Pictures) – Bina Daigeler
“The Personal Story of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Suzie Harman, Robert Worley
“Promising Young Woman” (Focus Features) – Nancy Steiner

“The Father” (Sony Pictures Classics) – Yorgos Lamprinos
“Mank” (Netflix) – Kirk Baxter
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao “Sound of Metal” (Amazon Studios) – Mikkel EG Nielsen – WINNER * TIE *
“Tenet” (Warner Bros) – Jennifer Lame “The Trial of Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten – WINNER * TIE *

“Emma” (focus functions)
“Hillbilly Elegy” (Netflix) “Ma Rainey’s Black Butt” (Netflix) – WINNER
“Mank” (Netflix)
“Promising young woman” (focus features)
“The United States vs. Billie Holiday ”(Hulu)

“Greyhound” (Apple TV Plus)
“The Invisible Man” (Universal Pictures)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Walt Disney Pictures) “Tenet” (Warner Bros) – WINNER
“Wonder Woman 1984” (Warner Bros)

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari” (A24) – Emile Mosseri
“World News” (Universal Pictures) – James Newton Howard “Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross – WINNERS
“Teaching” (Warner Bros) – Ludwig Göransson

“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix) – “Husavik (My Home Town)”
“Life Ahead” (Netflix) – “Io Si (Watched)”
“Jude and the Black Messiah” (Warner Bros) – “Fight for You”, “One Night in Miami” (Amazon Studios) – “Speak Now” – WINNER
“The Outpost” (Chicken Soup for Soul Entertainment) – “Everyone’s Crying”
“The United States vs. Billie Holiday ”(Hulu) -“ Tigress & Tweed ”

“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“Collective” (magnolia pictures)
“La Llorona” (shudder)
“Life Ahead” (Netflix) “Minari” (A24) – WINNER
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

“Borat Subsequent Movie” (Amazon Studios)
“The Forty Years Version” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Universal Pictures)
“On the Rocks” (A24 / Apple TV) “Palm Springs” (Hulu / NEON) – WINNER
“The Prom” (Netflix)

“Better call Saul” (AMC) “Die Krone” (Netflix) – WINNER
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This is us” (NBC)

Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling K Brown – “That’s Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO) Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix) Emma Corrin – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Claire Danes – “Home” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
Justin Hartley – “That’s Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix) Michael K Williams – “Lovecraft Country” (HBO) – WINNER

Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better to call Saul” (AMC)

“Better Things” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mama” (CBS)
“Pen15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop TV) “Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER
“What we do in the shadows” (FX)

Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do In The Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV) Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
Christina Applegate – “Dead For Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do In The Shadows” (FX) Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop-TV) – WINNER
Issa Rae – “Unsure” (HBO)

William Fichtner – “Mother” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do In The Shadows” (FX) Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV) – WINNER
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do In The Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One day at a time” (Pop TV)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mother” (CBS) Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER

“I can destroy you” (HBO)
“Mrs. America” ​​(FX)
“Normal People” (Hulu)
“The Conspiracy Against America” ​​(HBO) “The Queen’s Gambit” (Netflix) – WINNER
“Little Ax” (Amazon Studios)
“The Undo” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

“Bad Education” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime) “Hamilton” (Disney Plus) – WINNER
“Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)
“What the Constitution Means to Me” (Amazon Prime Video)

John Boyega – “Little Ax” (Amazon Prime Video) – WINNER
Hugh Grant – “The Undo” (HBO)
Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know So Much Is True” (HBO)
Morgan Spector – “The Conspiracy Against America” ​​(HBO)

Cate Blanchett – “Mrs. America “(FX)
Michaela Coel – “I Can Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix) Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Game” (Netflix) – WINNER
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord’s Bird” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix) Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO) – WINNER
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Conspiracy Against America” ​​(HBO)

Uzo Aduba – “Mrs. America ”(FX) – WINNER
Betsy Brandt – “Soul Mates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Game” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America “(FX)
Winona Ryder – “The Conspiracy Against America” ​​(HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America ”(FX)

“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (syndicated) “Late Night with Seth Meyers” (NBC) – WINNER
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)

“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix) “Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill” (Netflix) – WINNER * TIE *
“Marc Maron: Endzeitspaß” (Netflix) “Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix) – WINNER * TIE *
“Patton Oswalt: I love everything” (Netflix)

“The Andy Cohen Diaries” (Quibi) “Better Call Saul: Ethics Training With Kim Wexler” (AMC) – WINNER
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre $ h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the News” (CBS All Access)

Clayton Davis is a voting member of the Critics Choice Association for Film and Television

Critics Choice Awards 2021

World News – USA – Critics Choice Awards 2021 Overall winner: Chloe Zhao’s “Nomadland” continues his term in the awards season

Source: https://variety.com/2021/film/news/2021-critics-choice-awards-winners-list-1234922714/